Overslaan en naar de inhoud gaan

You can translate this website using Google Translate. When you select a language there will be data sent to Google.

We are not responsible for the quality of the translation.

Close
InwonersPrivacyverklaring GGD Kindmonitor 2025
Publicatiedatum: 24-09-2025 om 09:00 uur

Privacyverklaring GGD Kindmonitor 2025

De GGD Kindmonitor 2025 is een onderzoek naar de gezondheid, leefstijl en woonomgeving van inwoners van 0 tot 12 jaar in Noord-Brabant. De 3 Brabantse GGD’en doen dit onderzoek 1 keer per 4 jaar in opdracht van de gemeente. De gemeente moet inzicht hebben in de gezondheid en welzijn van haar inwoners. De Brabantse GGD’en doen dat voor de gemeenten via dit onderzoek.

Voor de GGD Kindmonitor 2025 verwerken de betrokken partijen persoonsgegevens. In deze privacyverklaring beschrijven GGD Brabant-Zuidoost, GGD Hart voor Brabant en GGD West-Brabant op welke manier zij in de GGD Kindmonitor 2025 omgaan met de persoonsgegevens uit het onderzoek.

Wat is het doel?

De GGD Kindmonitor 2025 wordt uitgevoerd voor de volgende doelen:

  • Het verkrijgen van inzicht in de gezondheidssituatie van de bevolking van 0 tot 12 jaar
  • Het ontwikkelen van lokaal beleid en het gericht organiseren van activiteiten om de gezondheid van de bevolking te bevorderen.

Hoe wordt het onderzoek uitgevoerd?

De GGD Kindmonitor 2025 wordt uitgevoerd tussen 15 september en 14 december 2025 onder de ouders/verzorgers van kinderen van 0 tot 12 jaar. Ouders/verzorgers van een willekeurig geselecteerde groep kinderen van 0 tot 12 jaar ontvangt een uitnodiging om een vragenlijst in te vullen. Dit kan online of op papier.

Welke gegevens verzamelen we?

Om je uit te kunnen nodigen voor ons onderzoek, gebruiken we de naam- en adresgegevens van jouw kind. Alle kinderen van een gemeente staan geregistreerd in de Basisregistratie Personen (BRP) die we via de Jeugdgezondheidszorg binnen de GGD hebben ontvangen. De GGD trekt hieruit een steekproef voor de Kindmonitor 2025. Dat is een  willekeurige selectie van kinderen die in een gemeente of specifieke wijk wonen. Van de Jeugdgezondheidszorg ontvangen we de naam en adresgegevens van deze kinderen evenals de emailadressen van de ouders (als deze bekend zijn bij Jeugdgezondheidszorg). De namen en (email)adressen gebruiken we alleen voor het verzenden van brieven en e-mails. Deze gegevens worden dus niet gekoppeld aan de antwoorden op vragen en dus ook niet aan de resultaten van het onderzoek.

Ook ontvangen we van de Jeugdgezondheidszorg de volgende achtergrondkenmerken:

  • Geslacht
  • Geboortedatum

Deze achtergrondkenmerken hebben we nodig om vast te kunnen stellen dat de kinderen waarvoor ouders/verzorgers een vragenlijst invullen voor ons onderzoek een goede doorsnee vormen van de bevolking van 0 tot 12 jaar.

In de vragenlijst komen de volgende onderwerpen aan bod:

  • Algemene gegevens: relatie tot kind, geslacht kind, leeftijd kind, woonsituatie kind, afkomst, geldgebrek, opleiding ouders, werksituatie ouders
  • Zwangerschap en ontwikkeling
  • Gezondheid en welzijn
  • Woonomgeving en voorzieningen
  • Opvoeding
  • Voeding
  • Vrijetijdsbesteding
  • School
  • Sterke kanten en moeilijkheden
  • Weerbaarheid
  • Seksuele opvoeding
  • Mening over roken en alcohol
  • Mantelzorg

De meeste van deze onderwerpen hebben betrekking op de gezondheid van jouw kind. Dat betekent dat het om bijzondere persoonsgegevens gaat. Jouw antwoorden behandelen we uiteraard zeer vertrouwelijk. We beschermen jouw privacy zoals dat in de Algemene Verordening Gegevensbescherming (AVG) staat beschreven. Door een combinatie van ingevulde gegevens kan een kind soms indirect worden herkend. Dit is een bijeffect maar niet een doel van het onderzoek.

De GGD neemt alle maatregelen die nodig zijn om herkenning zo goed mogelijk te beperken, bijvoorbeeld door alleen over groepen te rapporteren. De GGD’en beschikken over een koppelsleutel die gescheiden is van de onderzoeksdata. Hiermee worden de antwoorden op een veilige manier toegevoegd aan informatie van het CBS. Naam- en adresgegevens zijn daar niet in te herkennen. Op deze manier kunnen we schattingen maken op wijk- en buurtniveau. Dit gebeurt binnen de beveiligde omgeving van het CBS, waarna resultaten alleen op groepsniveau worden  gepubliceerd.

GGD Brabant-Zuidoost, GGD Hart voor Brabant en GGD West-Brabant nodigen ouders/verzorgers aan het eind van de vragenlijst uit om zich aan te melden voor de gezondheidspanels van de drie respectievelijke GGD’en. Bij aanmelding wordt gevraagd om een e-mailadres achter te laten. Dit e-mailadres wordt apart verwerkt en wordt niet gekoppeld aan de antwoorden op de vragenlijst.

Een inkijkexemplaar van de vragenlijst van de GGD Kindmonitor 2025 kunt u opvragen via kindmonitorhelpdesk@desan.nl.

Waarom verzamelen we deze gegevens?

De gemeente gebruikt de resultaten van het onderzoek voor het lokale gezondheidsbeleid. Ook kunnen gemeenten en GGD gerichte activiteiten organiseren om de gezondheid en het welzijn van inwoners te verbeteren. De GGD maakt ook rapportages voor andere organisaties die een rol spelen bij publieke gezondheid, zoals welzijnsorganisaties. Er zijn maatregelen getroffen om te zorgen dat gegevens in deze rapportages niet te herleiden zijn naar personen door alleen te rapporteren over groepen. De resultaten van GGD Brabant-Zuidoost, GGD Hart voor Brabant en GGD West-Brabant zijn medio 2026 terug te vinden op www.brabantscan.nl.

Wie hebben toegang tot de verzamelde gegevens?

1. De GGD Brabant-Zuidoost, GGD Hart voor Brabant en GGD West-Brabant
Binnen de drie GGD’en hebben alleen medewerkers die verantwoordelijk zijn voor de verwerking van de  onderzoeksgegevens, toegang tot de onderzoeksgegevens. Alle medewerkers ondertekenen een geheimhoudingsverklaring bij indiensttreding De antwoorden worden strikt vertrouwelijk behandeld en verwerkt.

2. DESAN Research Solutions
Deze partij verzorgt voor GGD Brabant-Zuidoost, GGD Hart voor Brabant en GGD West-Brabant het versturen van de uitnodigingen en herinneringen, het beheer van de online vragenlijst, het verwerken van de schriftelijke vragenlijsten, de tijdelijke dataopslag, de verloting en het beantwoorden van vragen over het onderzoek. Deze externe partij is
gebonden aan strikte voorwaarden zoals beveiligingsmaatregelen en geheimhoudingsplicht. Er is met DESAN een verwerkersovereenkomst afgesloten waarin deze voorwaarden zijn vastgelegd.

3. Nederlands Centrum Jeugdgezondheid (NCJ)
NCJ ontvangt antwoorden op 8 vragen over opvoeden, of de vader of moeder de vragenlijst heeft ingevuld,  opleidingsniveau van de ouder(s) in 3 categorieën, werksituatie van de ouder(s) in 3 categorieën, aantal kinderen in het gezin, leeftijd van het kind in categorieën (0-2, 3-5, 6-8, 9-11), leeftijd van de andere kinderen gedeeld in 4 categorieën en berekende weegfactoren en strata. Er worden geen geografische gegevens gedeeld, dus alleen op Brabant-breed niveau. Deze resultaten zijn daardoor niet herleidbaar naar individuen. De GGD zorgt ervoor dat een kind niet kan worden herleid in de gedeelde gegevens.

4. Derden
De GGD kan beslissen gegevens te delen met derden voor onderzoek. In dat geval zorgt de GGD ervoor dat een kind niet kan worden herkend in de gedeelde gegevens. Wij werken uitsluitend samen met partijen die zich committeren aan het naleven van de privacywetgeving en passende beveiligingsmaatregelen treffen. Er worden strikte maatregelen
genomen om de herleidbaarheid van gegevens te beperken. Daarnaast treffen alle partijen technische en organisatorische maatregelen om de gegevens goed te beveiligen. De gegevens worden uitsluitend binnen Nederland verwerkt. We presenteren alleen resultaten over de totale groep kinderen van 0 tot 12 jaar of over subgroepen (zoals jongens en meisjes). We maken uw persoonlijke antwoorden niet openbaar.

Hoe werken we samen in Noord-Brabant?

In Noord-Brabant werken de GGD’en nauw samen. Het gaat dan om GGD Brabant-Zuidoost, GGD Hart voor Brabant en GGD West-Brabant. Onze samenwerking bestaat uit:

  • Het opstellen van de vragenlijst
    Onze vragenlijsten voor de GGD Kindmonitor komen grotendeels overeen
  • Het uitvoeren van het onderzoek
    Met de drie GGD’en huren we samen één partij in die voor ons het veldwerk uitvoert. Het veldwerk is het versturen van de uitnodigingen en het verzamelen van de antwoorden op de vragenlijsten. We hebben deze opdracht aan DESAN Research Solutions gegeven.
  • Het analyseren van de resultaten
    Als GGD’en in Noord-Brabant analyseren we de resultaten samen. Dat doen we omdat het belangrijk is om onze resultaten op verschillende niveaus te kunnen presenteren. We willen niet alleen op gemeenteniveau inzicht krijgen in de gezondheid, maar ook op provincieniveau. Zo kunnen we samen met gemeenten en andere partners, zoals de provincie en veiligheidsregio’s, nog beter werken aan gezondheid.
  • Het presenteren van de resultaten
    We maken samen keuzes in hoe we onze resultaten naar buiten brengen. We brengen altijd alleen maar resultaten over alle kinderen 0 tot 12 jaar naar buiten. Medio 2026 publiceren we de resultaten op www.brabantscan.nl.

Op welke basis wordt de GGD Kindmonitor 2025 uitgevoerd?

GGD Brabant-Zuidoost, GGD Hart voor Brabant en GGD West-Brabant voeren dit onderzoek uit ter vervulling van een taak van algemeen belang, namelijk het monitoren van de publieke gezondheid. Deze taak is opgenomen in de Wet publieke gezondheid (artikel 2 lid 2a en b en artikel 5a Wet publieke gezondheid). Bij het uitvoeren van het onderzoek verwerken de GGD’en niet meer gegevens dan strikt noodzakelijk. Het onderzoek kan niet worden uitgevoerd met minder gegevens.

Welke uitzondering op het verbod op verwerking van mijn gezondheidsgegevens gebruikt de GGD?

Met het uitvoeren van het onderzoek verwerkt de GGD gezondheidsgegevens van jouw kind. Om dit te mogen doen maakt de GGD gebruik van een uitzondering op het verbod om deze gegevens te verwerken. Het onderzoek is namelijk noodzakelijk om redenen van algemeen belang op het gebied van de volksgezondheid.

Vrijwillige deelname

Deelname aan de GGD Kindmonitor 2025 is vrijwillig. Je stemt in met deelname aan het onderzoek door de vragenlijst in te vullen én op te sturen. Dit staat beschreven in de uitnodigingsbrief. Je kunt je na het insturen van de vragenlijst nog terugtrekken uit het onderzoek. Dit is mogelijk tot en met 14 december 2025. We maken hiervoor gebruik van jouw inlogcode of barcode op de papieren  vragenlijst.

Hoe lang worden de gegevens van de GGD Kindmonitor 2025 bewaard?

De GGD Kindmonitor 2025 heeft het doel om de gezondheidssituatie van kinderen te volgen in de tijd (monitoren). Daarvoor moeten we ook in de toekomst beschikking houden over de resultaten van het onderzoek. Dit betekent dat de GGD’en ook in de toekomst beschikking dienen te houden over de ingevulde vragenlijsten zodat zij de eerdergenoemde doelen kan behalen en de eerder genoemde taken juist kan uitvoeren. De GGD’en bewaren de data (de databestanden) tot 16 jaar na afronding van het onderzoek, vooralsnog gaat het om een doorlopend onderzoek en gaat deze termijn nog niet in. 16 jaar na afronding van het onderzoek worden de bestanden bij de GGD’en vernietigd.

De gegevens die DESAN gebruikt om je uit te nodigen voor ons onderzoek worden uiterlijk 3 maanden na het aflopen van de veldwerkperiode (maart 2026) vernietigd.

Welke rechten heeft u?

Als betrokkene heb je rechten. Deze staan hieronder beschreven. Voor meer toelichting op wat deze rechten inhouden verwijzen we je graag naar de website van de Autoriteit Persoonsgegevens.

Recht op informatie

Je hebt recht op duidelijke informatie over hoe de GGD met jouw persoonsgegevens omgaat. Om hieraan te voldoen is deze privacyverklaring opgesteld. Heb je aanvullende vragen over het onderzoek dan is in het laatste deel van deze verklaring toegelicht hoe je deze kunt stellen.

Recht op inzage, rectificatie, beperking of vergetelheid

Een verzoek tot inzage, rectificatie of vergetelheid is alleen mogelijk in de fase waarin wij gegevens verzamelen  (veldwerkperiode). Na deze eerste fase verwijderen wij alle herleidbare gegevens waardoor het voor ons onmogelijk wordt om jouw gegevens te herleiden. De eerste fase van het onderzoek loopt tot en met 14 december 2025.

Vanwege de onmogelijkheid om je te identificeren is er na de eerste fase geen aanleiding om uitvoering te geven aan de rechten van betrokkenen als bedoeld in artikel 15 t/m 20 AVG.

Recht op dataportabiliteit

Je hebt het recht om de door jou aangeleverde persoonsgegevens in een digitaal (machine leesbaar) formaat terug te ontvangen en/of over te laten dragen naar een andere organisatie. Dit heeft betrekking op de antwoorden die je hebt gegeven op de vragenlijst. Je kunt deze gegevens opvragen tot en met 14 december 2025.

Vrijheid van deelname en recht van bezwaar

Deelname aan de GGD Kindmonitor 2025 is vrijwillig. Op elk moment kan deelname worden geweigerd, zonder opgave van reden. Maar je hebt ook een formeel recht van bezwaar. Nadat je hebt deelgenomen aan het onderzoek en de vragenlijst hebt ingezonden, kun je tot en met 14 december 2025 bezwaar maken tegen het verwerken van jouw gegevens. Neem contact op met de helpdesk van DESAN. Stuur een e-mail naar kindmonitorhelpdesk@desan.nl of bel naar 0800 0200 823. Onder vermelding van jouw inlogcode of postcode en huisnummer kun je bezwaar maken.

Bij wie kan ik terecht met vragen, verzoeken of klachten?

Heb je vragen over het onderzoek of hoe de GGD met de ingevulde vragenlijsten omgaat? Neem dan contact op met de onderzoekers van de GGD:

Heb je vragen over privacy, jouw rechten en hoe die kunnen worden uitgeoefend of wil je een klacht indienen, neem dan contact op met jouw GGD:

Ben je niet tevreden over de afhandeling van jouw klacht of verzoek, neem dan contact op met de Autoriteit Persoonsgegevens: www.autoriteitpersoonsgegevens.nl.

Voor meer informatie over hoe de GGD omgaat met jouw privacy, zie ons algemene privacyreglement:

Deze verklaring is opgesteld op 10-09-202