Overslaan en naar de inhoud gaan

You can translate this website using Google Translate. When you select a language there will be data sent to Google.

We are not responsible for the quality of the translation.

Close
InwonersnieuwsSneller optimale behandeling, minder mensen onnodig naar SEH

Sneller optimale behandeling, minder mensen onnodig naar SEH

Eindhoven – Ambulances van GGD Brabant-Zuidoost hebben op 1 augustus een nieuwe methode in gebruik genomen om snel een hartinfarct op te sporen of juist uit te sluiten. Met een sneltest, ontwikkeld en onderzocht in de regio Eindhoven, kan bij een patiënt direct worden vastgesteld of er sprake is van een hartinfarct. Eerder kon dat pas in het ziekenhuis. Dankzij deze methode kan een patiënt indien nodig direct naar het juiste ziekenhuis worden gebracht en kan meteen de optimale behandeling worden gestart.

Jaarlijks worden er ruim vierduizend patiënten in de regio Eindhoven met een verdenking op een hartinfarct door de ambulancedienst gezien. De nieuwe sneltest laat bij de patiënt thuis een risicoscore zien. Hierdoor kunnen ambulancemedewerkers meteen de ernst van het infarct bepalen. Zo kunnen zij patiënten direct naar het juiste ziekenhuis vervoeren. Of kunnen patiënten veilig thuisblijven als de risicoscore zeer laag is. De vernieuwde aanpak heeft (inter)nationale belangstelling gewekt.

Thuis al een diagnose

“Dit is een grote verbetering voor de acute hartzorg”, zegt cardioloog Tom Vromen van Máxima MC. “Voor patiënten bij wie de verdenking op een hartinfarct hoog is, win je veel tijd bij de eerste diagnose. Die vindt nu dus direct bij de patiënt thuis plaats, in plaats van op de spoedeisende hulp na een rit in de ambulance.”

Daarnaast kan de test er ook voor zorgen dat patiënten niet onnodig met de ambulance naar het ziekenhuis hoeven, waar ze vervolgens meerdere uren op de Spoedeisende Hulp doorbrengen voordat ze naar huis kunnen. “Zo kan een patiënt direct gerust worden gesteld en voorkomen we onnodig ambulancevervoer en wachten”, zegt Vromen.

Huisarts Eleana Zhang van huisartsenorganisatie Stroomz: “Dit is goed nieuws voor de patiënten. Echt een voorbeeld van de juiste zorg op de juiste plek. Een ambulancerit naar het ziekenhuis kan veel stress meebrengen voor patiënten. Dat je nu weet dat een patiënt veilig thuis kan blijven, is echt een hele mooie stap voorwaarts. Bovendien is het door de samenwerking voor de eerste én tweede lijn nu meteen duidelijk hoe de zorg rondom zo’n hartinfarct geregeld is.”

Vroeg detecteren

Bij deze sneltest gaat het om het signaleren van een zogenoemd ‘stil’ hartinfarct. Zo’n infarct is niet zichtbaar op een hartfilmpje (ECG) en kan leiden tot ernstige complicaties zoals hartritmestoornissen en hartfalen. In samenwerking met het Nederlands Hart Netwerk is de sneltest met bijbehorende nieuwe risicoscore onderzocht. Die is afgelopen jaren succesvol getest binnen de TRIAGE-ACS-studie.

Rutger Haest, cardioloog van het Anna Ziekenhuis: “Dankzij deze nieuwe technologie kunnen we ter plekke, met een mobiel apparaat, signaalstoffen in het bloed meten. Als die stoffen aanwezig zijn, weet je dat het om een hartinfarct gaat. De hoeveelheid geeft bovendien aan hoe ernstig het infarct is. Het apparaat maakt dus een vroege diagnose mogelijk, wat leidt tot een snellere en efficiëntere behandeling. Daarom is nu elke ambulance in de regio ermee uitgerust.” Uniek is dat het apparaat ontwikkeld is in Eindhoven, en nu ook wordt geïmplementeerd in de Brainportregio.

Gezondheidswinst

Deze innovatie stelt ambulancemedewerkers in staat om patiënten, afhankelijk van de ernst van het infarct, veilig thuis te laten of gericht door te verwijzen. Dit verkort de tijd tot behandeling aanzienlijk, wat resulteert in betere behandeluitkomsten en een kortere opnameduur. “Elke seconde telt bij een hartinfarct”, zegt Arjan Koks, physician assistant bij Ambulancezorg GGD Brabant-Zuidoost. Hij fungeerde als schakel tussen de ambulancezorg en de ziekenhuizen tijdens het implementatieproces. “Hoe sneller we erbij zijn, hoe minder schade het hart ondervindt. Dat kan veel leed bij een patiënt besparen.”

De resultaten van de TRIAGE-ACS studie, geleid door onderzoeker en interventiecardioloog Pieter-Jan Vlaar van het Catharina Ziekenhuis, zijn recent gepubliceerd in het gerenommeerde medische tijdschrift ‘HEART’. Voor de implementatie van deze methode is een vervolgsubsidie van ZonMw verkregen van 250.000 euro. “De kennis die we de afgelopen vier jaar hebben opgedaan in dit onderzoek hebben we zo écht vertaald naar de praktijk”, zegt Vlaar. “Dit zijn stappen waarmee we zorg voor patiënten écht beter maken. Daar doen we het uiteindelijk allemaal voor.”

Samenwerking

De succesvolle invoering van deze innovatie is het resultaat van intensieve regionale afstemming tussen het Catharina Ziekenhuis, het Anna Ziekenhuis, Máxima MC, de Ambulancezorg GGD Brabant-Zuidoost en huisartsenorganisaties Stroomz en Pozob. Deze zorgorganisaties nemen deel aan het Nederlands Hart Netwerk, samen met nog een aantal andere zorgorganisaties uit Zuidoost-Brabant. Dat is een regionaal samenwerkingsverband waarin de deelnemende zorgorganisaties gezamenlijk afspraken maken over zorgprocessen. Zo wordt continuïteit en hoogwaardige zorg geborgd voor patiënten met hartaandoeningen.  

Meer informatie is te vinden op www.nederlandshartnetwerk.nl.